Zgodnie z art. 15zzb ust. 10 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 374 z późn. zm.) Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łosicach ogłasza nabór Wniosków o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.
Wnioski będą przyjmowane od dnia 5 maja 2020 roku do dnia 18 maja 2020 roku.
Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne dla mikroprzedsiębiorcy, małego i średniego przedsiębiorcy w ramach niniejszego naboru współfinansowane będzie z Europejskiego Funduszu Społecznego:
- w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój - dla pracowników do 30 roku życia
- z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 -2020 - dla pracowników powyżej 30 roku życia
O powyższe dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy posiadający status mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy, którzy:
- prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020r.,
- odnotowali spadek obrotów gospodarczych o co najmniej 30%, rozumiany jako zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym w okresie dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych w roku bieżącym ( po 1 stycznia 2020 r.) w porównaniu do analogicznych dwóch miesięcy w roku poprzednim,
- nie posiadali do końca trzeciego kwartału 2019r. zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy,
- nie otrzymali i nie ubiegali się o dofinansowanie na ten sam cel z innych środków publicznych,
- nie spełniają przesłanek do ogłoszenia upadłości, o których mowa a w art. 11 lub art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003r. - Prawo upadłościowe.
- zatrudniają pracowników ( na podstawie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług).
Dofinansowanie może zostać przyznane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, przypadające od miesiąca złożenia wniosku, wypłacane jest w okresach miesięcznych. Wysokość dofinansowania będzie ustalana według następujących przedziałów spadku obrotów:
- co najmniej 30% - w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika,
- co najmniej 50% - w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika,
- co najmniej 80% - w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika.
Przedsiębiorca po uzyskaniu dofinansowania zobowiązany jest do:
- prowadzenia działalności gospodarczej przez okres na który zostało ono przyznane ,
- utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową przez okres dofinansowania,
- przeznaczenia dofinansowania na koszty związane z wynagrodzeniami pracowników oraz składkami na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń.
W przypadku nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika przez wymagany okres, przedsiębiorca zobowiązany jest do zwrotu dofinansowania bez odsetek, proporcjonalnie do okresu nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.
W przypadku wykorzystania środków niezgodnie z przeznaczeniem, przedsiębiorca zobowiązany jest do zwrotu środków w części wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.
Szczegółowe informacje dotyczące udzielania dofinansowania, w tym obowiązujące zasady, wzory wniosków wraz z załącznikami jakie należy złożyć znajdują się na stronie internetowej Urzędu losice.praca.gov.pl w zakładce "Dokumenty do pobrania/ Pracodawcy i przedsiębiorcy/ Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek"
Prawidłowo wypełnione i podpisane dokumenty można składać do Powiatowego Urzędu Pracy w Łosicach od dnia 5 maja 2020 roku do dnia 18 maja 2020 roku:
- elektronicznie, przy wykorzystaniu podpisu elektronicznego przez Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia w serwisie www.praca.gov.pl pod adresem
Należy złożyć:
- wniosek wraz z załącznikami (załącznik nr 1 - Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19; załącznik nr 2 - Wykaz pracowników objętych umową wraz z 3 kalkulatorami: kalkulator spadku obrotów, kalkulator dofinansowania dotyczący osób zatrudnionych w ramach umów o pracę, kalkulator dofinansowania dotyczący osób zatrudnionych w ramach innych umów, np. zlecenia, o świadczenie usług ), Oświadczenie,
- umowę wraz z załącznikiem nr 2 do umowy (Oświadczenie o zatrudnianiu w danym miesiącu pracowników objętych umową, kosztach wynagrodzeń i należnych składkach)
Przedsiębiorca zostanie poinformowany o sposobie rozpatrzenia wniosku.
- w formie papierowej, w szczelnie zamkniętej kopercie zaadresowanej do Powiatowego Urzędu Pracy w Łosicach wrzucając do skrzynki podawczej znajdującej się przy wejściu do siedziby Urzędu lub przesyłając tradycyjną pocztą na adres: Powiatowy Urząd Pracy w Łosicach , 08-200 Łosice, ul. Narutowicza 6 (liczy się data stempla pocztowego).
- wniosek wraz z załącznikami (załącznik nr 1 - Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19; załącznik nr 2 - Wykaz pracowników objętych umową wraz z 3 kalkulatorami: kalkulator spadku obrotów, kalkulator dofinansowania dotyczący osób zatrudnionych w ramach umów o pracę, kalkulator dofinansowania dotyczący osób zatrudnionych w ramach innych umów, np. zlecenia, o świadczenie usług ), Oświadczenie
UWAGA Załącznik nr 2 do Wniosku - wykaz pracowników i kalkulatory należy OBLIGATORYJNIE wypełnić na komputerze (program Excel - arkusz kalkulacyjny) wprowadzając odpowiednie dane. Dopiero po ich wprowadzeniu i automatycznym przeliczeniu przez kalkulator można dokument wydrukować i podpisać. Ponadto wypełniony w programie Excel załącznik nr 2 do Wniosku należy przesłać na adres: tarcza@puplosice.pl
WAŻNE!
Wniosek, załączniki do wniosku oraz załącznik nr 2 do umowy
powinny zostać podpisane czytelnym podpisem przez Wnioskodawcę
Wniosek, załączniki do wniosku oraz załącznik nr 2 do umowy
powinny zostać podpisane czytelnym podpisem przez Wnioskodawcę
Przedsiębiorca zostanie poinformowany o sposobie rozpatrzenia wniosku oraz formie i terminie zawarcia umowy.
Ubiegając się o dofinansowanie, pod oświadczeniem o odpowiedzialności karnej podpis powinien złożyć PRZEDSIĘBIORCA
Szczegółowych informacji na temat wsparcia oferowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Łosicach udzielają nasi doradcy:
Pani Marta Pawluk, tel. 83 357 19 71, e-mail: marta.pawluk@puplosice.pl
Pani Małgorzata Gasiuk, tel. 83 357 19 58, e-mail: malgorzata.gasiuk@puplosice.pl
Pani Marta Pawluk, tel. 83 357 19 71, e-mail: marta.pawluk@puplosice.pl
Pani Małgorzata Gasiuk, tel. 83 357 19 58, e-mail: malgorzata.gasiuk@puplosice.pl