Informacje ogólne
W dniu 24 maja b.r. z inicjatywy Starosty Powiatu Łosickiego i Powiatowego Urzędu Pracy w Łosicach odbyło się I Forum z cyklu sześciu spotkań, które poświęcone będą „Budowaniu Partnerstwa Lokalnego na rzecz ożywienia społeczno-gospodarczego i aktywizacji rynku pracy w powiecie łosickim". Spotkania te adresowane są do wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w dialogu społecznym, którzy chcą współpracować z innymi, którzy chcą wspólnie działać na rzecz rynku pracy.
I Forum otworzyła Wicestarosta Powiatu Łosickiego – Pani Bożena Niedzielak.
Zaproszonych gości i uczestników powitała Danuta Borkowska – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łosicach, która w sposób szczególny i gorący powitała licznie przybyłych na konferencję pracodawców, przedsiębiorców, producentów rolnych z powiatu łosickiego. To oni są najważniejszymi partnerami rynku pracy, to oni tworzą miejsca pracy, a Urząd poprzez dostępne instrumenty wspiera ich w tych działaniach. Od jakości i intensywności współpracy z biznesem zależy efektywność działań Urzędu na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. W wydarzeniu wzięło udział prawie 200 osób.
W konferencji uczestniczyli m in.: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Marek Sawicki, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Pani Janina Ewa Orzełowska, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Pan Tomasz Sieradz, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Filia w Siedlcach Pan Piotr Karaś, Kierownik Delegatury w Siedlcach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Pan Marek Renik, Kierownik Oddziału Zamiejscowego Wydziału Polityki Społecznej w Siedlcach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Pani Ewa Łubianka, ksiądz prałat Henryk Rzeszotek, ksiądz kanonik Sławomir Kapitan - Dziekan Dekanatu Łosickiego, proboszcz, Diecezjalny Kapelan Przedsiębiorców, Brat Tomasz Wroński - Gwardian Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Białej Podlaskiej, ojciec Marek Długołęcki- Wikariusz Parafii i Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Serpelicach, Dyrektor Domu Duszpasterstwa Młodzieży „Porcjunkula" w Serpelicach, księża z innych parafii powiatu, ksiądz Marek Bieńkowski - Dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej, Burmistrz Miasta i Gminy Łosice oraz wójtowie gmin, radni powiatu łosickiego i gmin, członkowie Powiatowej Rady Rynku Pracy w Łosicach, prezesi banków, kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, kadra pedagogiczna z terenu powiatu łosickiego wraz z młodzieżą, przedstawiciele Powiatowej Policji w Łosicach i Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łosicach US, ZUS, Sądu Rejonowego, Poczty Polskiej, kierownicy miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej, organizacje pozarządowe, młodzież, aktywni mieszkańcy powiatu.
W pierwszej części spotkania Wicestarosta Powiatu Łosickiego przypomniała zebranym krótką charakterystykę powiatu łosickiego zwracając uwagę na jego potencjał, zasoby i bogactwo, dotychczasowe osiągnięcia jak również przedstawiła plany i zamierzenia na najbliższe miesiące.
Ideę partnerstwa lokalnego, zasady jego budowania z udziałem samorządu, biznesu, III sektora oraz dobre praktyki w Polsce przedstawiła Pani Jadwiga Olszowska-Urban. Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano wagę współpracy i dialogu pomiędzy lokalnymi władzami, organizacjami, przedsiębiorcami i pracodawcami jak również innymi mieszkańcami powiatu, gdyż tylko dialog i wzajemna współpraca mogą przyczynić się do efektywnego ożywienia społeczno-gospodarczego powiatu. Partnerstwo lokalne pozwala na wymianę doświadczeń, wzajemne ubogacanie się. Prowadzi do lepszego wykorzystania zasobów i możliwości będących w dyspozycji organizacji i instytucji działających w sektorze publicznym, gospodarczym i pozarządowym. Ponadto bardzo istotnym czynnikiem, jakim wyróżnia się partnerstwo lokalne jest zaangażowanie w prace partnerów reprezentujących różne sektory, takie jak gospodarka, rynek pracy, kultura, edukacja i opieka społeczna.
Druga część spotkania miała charakter warsztatów. Uczestnicy pracowali w kilkunastoosobowych grupach, opracowując wspólnie "beczkę lokalnych zasobów i problemów powiatu łosickiego". W dalszej kolejności liderzy grup prezentowali efekty pracy poszczególnych zespołów. Zdiagnozowane na I Forum zasoby i problemy powiatu łosickiego zostaną wykorzystane do pracy na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 28 czerwca b.r. Celem organizowanych spotkań jest opracowanie projektów społeczno-gospodarczych i aktywizacji rynku pracy opartych na diagnozie lokalnej powiatu łosickiego.
Dodatkową korzyścią tych spotkań, które będą prowadzone w formie warsztatów, jest integracja i budowa relacji oraz lepsza komunikacja pomiędzy sektorami, lepszy przepływ informacji o potrzebach i możliwościach do wykorzystania w środowisku lokalnym, budowanie poczucia wspólnoty, promocja lokalnych zasobów i produktów, wykorzystanie wszystkich możliwości do rozwoju osób i „małych ojczyzn" poprzez tworzenie wspólnych koncepcji rozwiązań gminnych i powiatowych problemów gospodarczych oraz zbudowanie więzi lokalnego partnerstwa między różnymi sektorami w powiecie łosickim, w szczególności między światem biznesu, edukacji, urzędu pracy.
Poprzez organizację tych spotkań chcemy rozszerzyć kanały promocji i komunikacji z lokalnymi pracodawcami, przedsiębiorcami, producentami rolnymi. Chcemy, aby te spotkania przyczyniły się do jeszcze większej integracji lokalnego środowiska przedsiębiorców z Urzędem. Bardzo nam zależy na zacieśnieniu tej współpracy, gdyż ona przynosi wymierne korzyści obu stronom. Wzmocnienie współpracy z pracodawcami odgrywa bardzo ważną rolę zarówno dla rozwoju lokalnej gospodarki, jak również, a może nawet kluczową dla realizacji przez Urząd efektywnych działań na rzecz łosickiego rynku pracy.