HtmlBox

Partnerstwo lokalne

Asset Publisher

III FORUM Z ZAKRESU BUDOWANIA PARTNERSTWA LOKALNEGO NA RZECZ OŻYWIENIA SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO I AKTYWIZACJI RYNKU PRACY W POWIECIE ŁOSICKIM

W dniu 6 września b.r. odbyło się III Forum poświęcone „Budowaniu Partnerstwa Lokalnego na rzecz ożywienia społeczno-gospodarczego i aktywizacji rynku pracy w powiecie łosickim", na które po raz kolejny na zaproszenie Starosty Powiatu Łosickiego – Pani Bożeny Niedzielak i Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy  w Łosicach – Pani Danuty Borkowskiej licznie przybyli pracodawcy, przedsiębiorcy, producenci rolni i osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej z terenu powiatu łosickiego. W spotkaniu uczestniczyli również: Ksiądz Kanonik Sławomir Kapitan - Dziekan Dekanatu Łosickiego, proboszcz, Diecezjalny Kapelan Przedsiębiorców, Ksiądz Marek Bieńkowski - Dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej, Brat Tomasz Wroński - Gwardian Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Białej Podlaskiej oraz księża z innych parafii powiatu łosickiego, Pan Dariusz Napiórkowski - Dyrektor Delegatury w Siedlcach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Pani Jolanta Wanielista - Kierownik Wydziału Regionalnej Polityki Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie, Pan Paweł Trojanowski - Kierownik Zespołu ds. Regionalnej Polityki i Rynku Pracy i EFS w Filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie z siedzibą w Siedlcach, Pani Magdalena Sałata - Kierownik Oddziału Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Siedlcach, Pani Agnieszka Wojtkowska - Prezes Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu", insp. Dariusz Borkowski -Komendant Powiatowy Policji w Łosicach, Burmistrz Miasta i Gminy Łosice oraz wójtowie gmin, radni powiatu łosickiego i gmin powiatu łosickiego, członkowie Powiatowej Rady Rynku Pracy w Łosicach, kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu i gmin, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, kadra pedagogiczna z terenu powiatu łosickiego, uczniowie szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń Kół Gospodyń Wiejskich i innych instytucji związanych z rynkiem pracy oraz inni aktywni mieszkańcy powiatu łosickiego. W spotkaniu wzięło udział ponad 170 osób.

Tematem III Forum, które otworzyła Starosta Powiatu Łosickiego – Pani Bożena Niedzielak była Analiza Czterech Zasad Ożywienia społeczno – gospodarczego w Powiecie Łosickim".   Zaproszonych gości i uczestników przywitała Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łosicach - Pani Danuta Borkowska.

W pierwszej części spotkania informacje na temat gminy Huszlew i Platerów przedstawili Pan Stanisław Stefaniuk – Wójt Gminy Huszlew oraz Pan Karol Juszyński – Kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Platerowie. Zaprezentowane zostały podstawowe dane statystyczne dotyczące gmin, m. in. powierzchni, liczby ludności, liczby podmiotów gospodarczych oraz gospodarstw rolnych. W obydwu prezentacjach zwrócono uwagę na potencjał gospodarczo-społeczno-kulturowy gmin oraz przedstawiono informacje na temat realizowanych inwestycji, środkach finansowych pochodzących zarówno z budżetu własnego gminy, jak i pozyskanych w ramach dofinansowań.

Prezentację Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu" przedstawiła Pani Małgorzata Zalewska – Specjalista ds. Animacji Lokalnej i Współpracy. W wystąpieniu zaprezentowano informacje o projektach konkursowych realizowanych przez Stowarzyszenie, m. in. o wartości dofinansowań, zakresie pomocy, terminach naboru wniosków, założeniach projektów, adresatach wsparcia oraz kryteriach oceny wniosków. Prezentację poprzedziło wystąpienie Pani Agnieszki Wojtkowskiej – Prezesa Stowarzyszenia, która powiedziała kilka słów o prowadzonej przez Stowarzyszenie działalności oraz zaprosiła do współpracy.

Swoje wystąpienie na forum przygotowała również Pani Justyna Paluch – współprowadząca „Gospodarstwo Sadownicze Alina Paluch i córka". Prezentacja zawierała informacje o historii gospodarstwa, przedmiocie działalności – sadach, tłoczni soków, sklepie i pijalni soków, działalności edukacyjnej i społecznej. Zaprezentowano również szczegóły opracowanego projektu utworzenia Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego, który miałby spełniać funkcje przestrzeni produkcyjnej do wynajęcia krótkoterminowego, miejsca edukacji oraz atrakcji turystycznej. Pani Justyna Paluch podkreśliła możliwości podjęcia współpracy w procesie zarówno tworzenia inkubatora jak i późniejszej jego działalności.

W pierwszej części forum swoje wystąpienie miały również: Pani Renata Tomczuk – Dyrektor Zespołu Szkolno Wychowawczego w Huszlewie, która przedstawiła informacje dotyczące działalności szkoły, jej współpracy z innymi instytucjami, realizowanych przedsięwzięć i programach edukacyjnych oraz sukcesów szkoły i jej uczniów oraz Pani Maria Daszko – Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Platerowie oraz Prezes Nadbużańskiego Stowarzyszenia Oświatowo-Ekologicznego „Mężenin", która w swoim wystąpieniu informowała m .in. o galerii sztuki prowadzonej przez Stowarzyszenie i organizowanych plenerach malarsko – rzeźbiarskich, w których uczestniczą artyści z całego świata. W trakcie wypowiedzi wielokrotnie podkreślano wagę kultury i sztuki w wychowaniu i edukacji młodzieży.

Na forum głos zabrała również Pani Justyna Stefaniuk, która opowiedziała o prowadzonej przez siebie produkcji serów zagrodowych oraz Pan Wiesław Raczyński, który przedstawił krótkie informacje o prowadzonej hodowli alpak i swoim pensjonacie.

Druga część Forum poświęcona była wypracowaniu czterech zasad ożywienia społeczno – gospodarczego powiatu łosickiego. W problematykę zagadnienia uczestników spotkania wprowadziła Pani Jadwiga Olszowska-Urban – moderator spotkania. Uczestnicy pracowali w czterech grupach tematycznych prowadzonych w formie warsztatów.

Pierwsza grupa pracowała nad „Uszczelnianiem lokalnych wycieków".  Zagadnieniami  dotyczącymi „Wsparcia istniejących firm, organizacji i instytucji" zajmowała się druga grupa. Problematyka „Zachęcania do tworzenia nowych firm, organizacji, instytucji" to temat, nad którym pochyliła się grupa trzecia. Nad „Przyciąganiem z zewnątrz potrzebnych firm, organizacji, instytucji" dyskutowali uczestnicy czwartej grupy. 

Podczas pracy warsztatowej ponownie bazowano na „beczce lokalnych zasobów i problemów powiatu łosickiego" wypracowanej podczas I Forum.

Współpraca uczestników oraz prowadzone w grupach dyskusje pozwoliły na określenie tego, w jakich obszarach powstaje wyciek kapitału z powiatu, czy istnieją towary i usługi, które mogłyby być wykonywane lub produkowane lokalnie, w jaki sposób mieszkańcy powiatu wydają i wykorzystują lokalne zasoby oraz na czym możemy zaoszczędzić pieniądze i efektywnie wykorzystać zasoby powiatu łosickiego. Efekty pracy poszczególnych zespołów zadaniowych zostały zaprezentowane pod koniec III Forum przez liderów tych grup.   

Przez cały czas trwania spotkania wszyscy uczestnicy mogli smakować słodkie wypieki Koła Gospodyń Wiejskich z Huszlewa, soki jabłkowe z „Gospodarstwa Sadowniczego Alina Paluch i córka" oraz sery zagrodowe produkowane przez Panią Justynę Stefaniuk z Mostowa. Uczestnicy mogli również obejrzeć wybrane obrazy i rzeźby z zasobów galerii Nadbużańskiego Stowarzyszenia Oświatowo-Ekologicznego „Mężenin", wyroby rękodzieła Koła Gospodyń Wiejskich z Ruskowa i zapoznać się z informacjami o Alpakarium Państwa Katarzyny i Wiesława Raczyńskich z Rudki.

Spotkanie uświetnił występ Szkolnego Zespołu Pieśni „Huszlewiacy" z Huszlewa oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Pasieka" z Platerowa.

Na zakończenie Pani Jadwiga Olszowska - Urban, Starosta Powiatu Łosickiego – Bożena Niedzielak i Danuta Borkowska – Dyrektor PUP w Łosicach podziękowały uczestnikom za pracę, jednocześnie zapraszając na IV Forum, które odbędzie się w dniu 4 października 2017 r.

Załączniki

Program III FORUM
Program III FORUM .pdf 279 KB
MATERIAŁY WYPRACOWANE PRZEZ UCZESTNIKÓW III FORUM
MATERIAŁY WYPRACOWANE PRZEZ UCZESTNIKÓW III FORUM.pdf 423 KB